Forum o anime VIPczarodziejki

Anime i manga to nasze życie ;)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-11-17 11:41:35

Bakłażan
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-17
Liczba postów: 6
WindowsChrome 54.0.2840.99

Mononoke-hime

Ogląaliście ten film? Mi sie podobal. Po polsku Ksiezniczka Mononoke.

"Księżniczka Mononoke ma dla mnie jako recenzenta anime znaczenie szczególne. Film ten był bowiem jednym z pierwszych tego typu dzieł, jakie obejrzałem. Jak nietrudno zgadnąć, wywarł on na mnie wówczas, rok czy dwa po jego nakręceniu, ogromne wrażenie. Jednak czy magia Ghibli jest na tyle potężna, by pokonać czas?

Księżniczka Mononoke opowiada o losach młodego księcia Ashitaki, przedstawiciela pomału wymierającego dzikiego ludu, zepchniętego przez japońską ekspansję na skraj cywilizacji. Pewnego dnia, na skutek walki z atakującym jego wioskę demonem chłopak zostaje dotknięty skazą, która doprowadzić ma do jego przedwczesnej śmierci. Jedyną nadzieją na uzdrowienie jest spotkanie z duchem lasu, tajemniczym opiekunem natury. Na drodze do niego stoi jednak gęsta puszcza zamieszkana przez zwierzęce bóstwa i enigmatyczną, wychowaną przez wilki dziewczynę imieniem San. Oraz Żelazne Miasto, zarządzane przez ambitną przywódczynię Eboshi.

Księżniczka Mononoke jest teoretycznie (o tym dalej) filmem przeznaczonym dla dzieci, jednak jego odbiór jest trudny. Anime tak naprawdę obrazuje bowiem walkę dwóch sił: natury uosabianej przez bóstwa oraz duchy i cywilizacji reprezentowanej przez Żelazne Miasto oraz jego mieszkańców. W odróżnieniu od większości baśni, które zasadniczo mają łatwy do odczytania morał i wyraźnie zarysowany konflikt na linii dobro­‑zło, w tym filmie nie ma ani jednego, ani drugiego. Wprawdzie pojawiają się w nim postacie zdecydowanie negatywne, jednak nie są one zbyt wyraźnie nakreślone i pochodzą zasadniczo spoza głównej linii fabularnej. Najważniejsi uczestnicy wydarzeń, toczący ze sobą bój dają się natomiast określić jako postacie pozytywne"

Ostatnio edytowany przez Bakłażan (2016-11-17 11:41:47)

Offline

#2 2016-11-18 14:56:27

Baka
Administrator
Dołączył: 2016-11-14
Liczba postów: 18
Ulubione anime: Naruto
Ulubione mangi: Naruto, Dragon Ball
WindowsChrome 54.0.2840.99

Odp: Mononoke-hime

Bardzo fajny. Ogladalem po polsku jak byl na kasetach video.

Offline

#3 2016-11-29 15:04:12

Veggi
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-29
Liczba postów: 11
WindowsOpera 41.0.2353.69

Odp: Mononoke-hime

Super film!

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
xddd - msu - policjasolidarnosc - enklawa - bulten